Jak přemýšlí japonští tradeři?
Japonci tvoří podstatnou část klientely Fintokei. Z našich dat navíc vyplývá, že jejich styl obchodování se od evropského přístupu dost liší. Tak se na to pojďme podívat blíže!
Online trading má v Japonsku dlouhou historii. Japonci obchodují už od konce 80. let a přechod na počítačové platformy, později na mobilní aplikace, byl pro ně skvělým krokem kupředu. V Japonsku navíc existuje specifická skupina obchodnic, které jsou známé jako “paní Watanabe” – jak tyto ženy v domácnosti ovládly forexový trh si můžeš přečíst v našem článku. Je to příběh, který by si zasloužil filmové zpracování!
Co dělají Japonci jinak?
Frekvence obchodů
Japonští tradeři jsou mnohem aktivnější než jejich evropští kolegové. V průměru provedou několik obchodů denně, přičemž jejich oblíbené styly jsou scalping a intraday trading. Rekordmanem je náš klient Yusuke, který během čtyř měsíců zvládl udělat 550 obchodů s úspěšností kolem 65 %. Díky pevnému money managementu se mu podařilo vybrat 11 payoutů v hodnotě 3 miliony yenů, tedy zhruba 500 tisíc korun. Jeden Yusukeho obchod si rozebereme ke konci článku. Máš se na co těšit!
Flexibilita jako klíč k úspěchu
Další silnou stránkou japonských obchodníků je schopnost přizpůsobit se. I když většina Japonců striktně dodržuje risk management, umí jej upravit, když jde o splnění výzvy. Například u ProTrader výzvy často mění risk-reward ratio tak, aby dosáhli požadovaného 8% profitu.
Japonci jsou prostě odhodlaní a jdou si za svým cílem. To ale nemusí vyhovovat každému. Proto máme ve Fintokei i programy jako StartTrader nebo SwiftTrader – ideální pro ty, kdo chtějí začít s jednodušším nebo rychle dostupným účtem.
Strategie diverzifikace s více účty
Mnoho japonských obchodníků obchoduje na více účtech najednou, a to z chytrého důvodu – diverzifikace rizik. Náš klient s přezdívkou Shalala (přísaháme, že jsme si jej nevymysleli!), který spravuje dva účty v programu ProTrader, vysvětluje:
Pokud začnu být na jednom účtu ztrátový, okamžitě ho opustím a přejdu na druhý, pokud se cítím v pohodě. Někdy ten den přestanu obchodovat úplně. Druhý den pak obchoduji na jiném účtu. Je to lepší, než jeden účet spálit a pak spálit i druhý.
Tento přístup dává japonským obchodníkům větší šanci dosáhnout payoutů, protože dokáží udržet emoce na uzdě a předejít gamblingu. Ve Fintokei totiž hledáme konzistentní obchodníky, ne hazardéry. Tento přístup je tak určitě vítanější, než zakoupení spousty účtů a jejich postupné “pálení” s vidinou toho, že “jednou to možná vyjde”.
Obchodování během zpráv? Raději ne
Zatímco u evropských klientů je obchodování během makroekonomických zpráv populární, Japonci to vidí jinak. Obchodování během vysoké volatility, typické pro vyhlašování zpráv, se spíše vyhýbají. Jejich styl je často založený na klasické Dow Theory v intradenním módu. I když jsou schopni své strategie přizpůsobovat, často zůstávají věrní jedné taktice, kterou dovedou k dokonalosti.
Co se týče oblíbených instrumentů, vede mezi japonskými tradery měnový pár USD/JPY a EUR/USD, ale také jejich domácí index NIKKEI. Japonci zůstávají věrní své zemi a rádi obchodují na domácí půdě.
Jak vypadá obchodování na japonský styl? Seznamte se s obchodníkem Yusuke
Pro příklad typického japonského tradera jsme vybrali jednoho z klientů Fintokei. Tento obchodník, křestním jménem Yusuke, u Fintokei obchoduje celkem 4 měsíce a za tu dobu si zvládl vydělat dohromady kolem 3 milionů yenů, tedy něco kolem 500 000 korun.
Yusuke patří mezi velice aktivní obchodníky a své výdělky buduje postupně častým obchodováním menších pozic. Většina z jeho úctyhodného počtu 550 obchodů je tedy intradenních a úspěšnost je velmi solidní – kolem 65 %. Jako většina japonských obchodníků dává i Yusuke přednost obchodování japonského akciového indexu Nikkei či měnovým párům obsahujícím japonský jen.
Nejziskovější obchod Yusukeho
Na Nikkei indexu se uskutečnil také Yusukeho největší majstrštyk – intradenní protitrendový obchod, kterým vydělal přes 1 milion yenů (cca 140 000 Kč).
O protitrendový obchod jde z toho důvodu, že týden před jeho uskutečněním (ke kterému došlo 12. března) dosáhl index Nikkei historického maxima a následně několik dnů ustavičně padal. Tyto poklesy na ceně se dávaly za vinu obavě investorů ze zasedání Bank of Japan a následných očekávaných zvýšení úrokových sazeb. Jenže objevovaly se také signály, které naznačovaly, že by mohlo dojít k brzké otočce a dalšímu růstu. A Yusuke si jich všímal.
Svůj vstup do long pozice na indexu Nikkei načasoval 2 hodiny po vyhlášení dat k producentské inflaci za únor. Ta dopadla dle očekávání, což vedlo k uklidnění situace, a tím pádem i nižší pravděpodobnosti zvýšení úrokových sazeb na zasedání Bank of Japan. Na páru s USD tak začal JPY ihned oslabovat, což dále podpořilo exportně orientované společnosti a také index Nikkei. To byly první ze signálů.
Dalším signálem byla doji svíčka s dlouhými knoty, která je patrná na H1 grafu níže. Ta signalizovala možné otočení trendu.
Yusuke, jakožto každý správný obchodník, však nepodceňoval pravidla risk managementu a i navzdory poměrně jasným signálům si nastavil profit target i stop loss úrovně. Referenčními body pro něj byly úrovně mezi 38300 a 38800 body, kde Nikkei předchozí den konsolidoval.
Se signály, svědčícími pro otočení trendu a SL a TP úrovně nastavenými, očekával Yusuke, jak se trh vyvine. Následující obrovská 300bodová svíčka byla potvrzením jeho úsudku. Navíc díky bravurně nastaveným stop loss a take profit úrovním dokázal náš japonský obchodník přečkat i dvě červené svíčky a z pozice vystoupil přesně tak, jak si naplánoval – naplněním take profit úrovně na vrcholu seance z předchozího dne.
Tohle je tedy několik hlavních rozdílů v japonském a evropském obchodování. Japonci mají svůj unikátní styl, který je kombinací pečlivé přípravy, přizpůsobivosti a silného zaměření na disciplínu. A jak obchoduješ ty?