Od Free Trialu ke statisícům během půl roku
Nevíš, jestli máš na to splnit některou z našich výzev? Vyzkoušej si zdarma Free Trial verzi. Třeba ti sedne a objevíš, že máš pro trading skutečný talent. Tak jako obchodník Adam, o kterém je tento článek.
Nerozhodnost je úhlavní nepřítel každého úspěchu. Někdy zkrátka jedno obyčejné “ale co když…” může stát mezi tebou a dosáhnutím na pohádkové payouty. Rozhodnutí, kterou Fintokei výzvu si vybrat, není úplně jednoduché. Proto každý z našich programů nabízíme také ve Free Trial verzi. Máš tak možnost vyzkoušet si, jestli máš na splnění výzvy. To vše samozřejmě zcela zdarma.
A právě toho využil už někdy koncem října 2023 také obchodník z Čech, Adam. Toho zaujal náš ProTrader 10M program. A tak šel, založil si u nás během 5 minut účet, nainstaloval platformu a začal obchodovat. Během zhruba 3 týdnů se mu podařilo trefit 8 % profit target potřebný k postupu do dalšího kola evaluace. Tam ale náš Free Trial končí. Adam tak věděl, že na splnění evaluační fáze má. ProTrader má totiž pouze 2 evaluační kola – to druhé pak s nižším, 5% profit targetem. A on už přece zvládl 8 % ne?
Jenže i pak přišla nerozhodnost. Adamovi trvalo další 4 měsíce, než se v únoru vrátil a šel do ProTradera naostro. Každá z evaluačních fází mu přitom trvala přibližně 20 dní. Začátkem března měl však Adam splněno – obdržel ProTrader účet s 10 miliony korun a mohl začít pomýšlet na payouty. A ty začaly brzo přicházet.
Když dokážeš najít logiku v nelogickém chování trhů
Obchodovaný instrument: NASDAQ
Styl obchodování: Swing
Zisk: 180 000 Kč
Adam u nás obchoduje už 7 měsíců. Za tu dobu dosáhl už na několik payoutů. To znamená, že při našem analyzování bylo fakt z čeho vybírat! Ten největší majstrštyk se mu povedl hned na začátku dubna. Tehdy si jedním obchodem vydělal přes 180 tisíc korun. Na podobný měsíční plat dosáhne méně než 1 % Čechů. Adam? Ten to zvládl za 24 hodin! Pojďme si teď jeho obchod zanalyzovat.
Adamův oblíbenec je akciový index Nasdaq. Na něm totiž denně cena ujde celkem slušné množství pipů, a tak o příležitosti není nouze. Horší už to ale bývá s načasováním vstupu a výstupu do trhu. Jak to udělat, aby si člověk nevylámal na prudkých pohybech zuby? Jedna rada nad zlato – sledujte fundamenty. Adam to začátkem dubna dělal a vyplatilo se. Věděl totiž, že šéf americké centrální banky (Fed), Jerome Powel, bude mít proslov. Na tom se probíralo nastavení úrokových sazeb na americkém dolaru. Pro normálního smrtelníka nezáživná věc. Pro obchodníky potenciálně zlatý důl.
Teď se do analýzy zavrtáme trochu hlouběji. Ale vydrž s náma, slibujeme, že to bude stát za to! Na tomto konkrétním proslovu řekl šéf Fedu, že při rozhodování o snížení úrokových sazeb budou do budoucna více přihlížet k ostatním datům trhu. Tím měl na mysli inflační reporty, zprávy o stavu trhu práce či indexu nákupních manažerů (tzv. PMI). Poslední jmenovaný v podstatě ukazuje na stav sektoru služeb (tedy vše kromě zemědělství, výroby a zpracování). A protože jsou služby pro americkou ekonomiku extrémně důležité, jejich oslabení není nikdy dobrou zprávou.
Jenže přesně k tomu došlo. Index PMI byl totiž zveřejněn o pár hodin dříve před proslovem v 17:00. Trhy ale ne vždy bývají logické. A právě to se stalo i v tomto případě. Slabší služby znamenají, že ekonomika potřebuje nakopnout. S tím pomůže dřívější snížení úrokových sazeb (oznámené Powelem). Jenže to ji zase podpoří. A právě tento očekávaný příslib se promítl do akciových trhů. Ty začaly růst.
V tom všem se Adam bravurně orientoval. Po 17. hodině začal spekulovat na růst, ještě během proslovu Powela. Tedy během prudkého růstu. Jenže jak si potvrdit, že růst potrvá? To je přesně moment, kdy přišla na řadu technická analýza. Adam začal hledat svíčkovou formaci, která by mu to potvrdila.
První potvrzení bylo těsně před samotným proslovem Powella (část před velkou zelenou svíčkou, která začíná modrý obdélník). Nebylo proraženo předchozí dno a naopak došlo k proražení nového lokálního maximuma. Tohle ale bylo potvrzení obratu, na základě kterého vstoupil do trhu společně s proslovem šéfa Fedu.
Velká zelená svíčka, která vznikla během jeho vstupu ale zároveň vytvořila fair value gap (FVG). To napovídalo Adamovi, že by mohlo být na místě spekulovat stále na růst ceny. Fair Value Gapy patří mezi obchodníky k nejvyhledávanějším formacím. To proto, že označují jakousi anomálii na trhu. Situaci, kdy je na trhu nerovnováha. Cena se zkrátka odchýlila od férové hodnoty.
Býčí fair value gap – všimni si mezery mezi high první svíčky a low třetí svíčky. Ta se obvykle na trzích nevyskytuje.
Když si někdy všimneš FVG, je na místě počkat. Trh totiž má tendenci se u dalších svíček vrátit a tuto mezeru zaplnit. Pokud se tak stane, je vyšší šance, že se trh otočí opačným směrem. Jenže to se v Adamově případě nestalo. Vznikly dokonce další dvě FVG formace. Ty můžeš na grafu vidět označené černými šipkami. K těm došlo po drobnějších korekcích. I během nich měl Adam stále otevřenou pozici. A není divu, FVG mu napovídaly, že růst bude pokračovat.
Celkově Adam zvládl v takto nelogických trzích plných cenových anomálii vytrvat skoro 24 hodin. Vystoupil až na významné rezistenční úrovni kolem 18350 bodů.
Adamova tajná zbraň? ProTrader 10M účet
Velká část Adamových obchodů probíhala na Nasdaqu během důležitých zpráv, což je za normálních okolností dost riskantní. Na ProTrader 10M účtu ale riskuje méně. Proč? Jednoduše proto, že i při maximálním riziku 0,1 % na obchod (běžně obchodníci riskují až 1 %) a cíleném zisku 0,2 %, má s nižším objemem pozice (méně než 1 lot) šanci dosáhnout na zisk kolem 200 tisíc korun. Mít 10 mega na účtě se prostě vyplatí!