Zaostřeno na fundament: Trh práce a jak jej obchodovat
Pokud chceš začít obchodovat newsky, musíš se v nich nejdříve vyznat. Žádný strach, přesně k tomu slouží naše rubrika zaostřená na fundamenty. V druhém dílu se podíváme, jak se naučit číst data o trhu práce a patřičně toho využít!

Fintokei ti jako jedna z mála prop firem dovoluje obchodovat během vyhlašování zpráv, a to bez omezení. Tak proč toho nevyužít? V minulém pilotním dílu jsme si ukázali, jak obchodovat inflaci. V tom dnešním se podíváme na to, jak finanční a akciové trhy ovlivňuje míra nezaměstnanosti, počet nových pracovních míst a další data z (převážně amerického) trhu práce. Tak nažhav ekonomický kalendář a pojďme na to!
Proč je trh práce pro tradery důležitý?
Situace na trhu práce odráží celkovou kondici ekonomiky. Silná tvorba pracovních míst a rostoucí mzdy obvykle naznačují zdravý ekonomický růst, což může tlačit na vyšší inflaci. Centrální banky pak mohou být náchylnější k přísnější měnové politice (vyšším sazbám). Naopak slabá data mohou signalizovat zpomalení ekonomiky a případnou potřebu uvolněnější politiky centrální banky.
Pokud chceš obchodovat fundamenty, budou pro tebe data z trhu práce jedněmi z nejdůležitějších. Proč? Protože jejich zveřejnění často vede k prudkým pohybům na trzích, zejména na forexu, akciových indexech a dluhopisech. V tomto článku se zaměříme zejména na americký trh práce, který má efekt na nejvíce trhů. K dispozici je také nejvíce dat, na první pohled možná až příliš. Ale neboj, po dočtení článku se v tom všem vyznáš, slibujeme!
Dat z trhu práce je spousta – sleduj hlavně tyhle:
Dat k trhu práce v USA je fakt hodně. Některá data jsou publikována jednou měsíčně, jiná jednou týdně. Některá jsou enormně důležitá, jiná zase spíš “béčková”. Jenže která sledovat a u kterých neztrácet čas? Pro úspěšné obchodování dat z trhů práce sleduj hlavně tyhle reporty:
Celková nezaměstnanost (Unemployment Rate)
Říká nám, kolik procent lidí z celkové pracovní síly je nezaměstnaných. Proto je celková nezaměstnanost naprosto klíčovým ukazatelem zdraví trhu práce. Pokud dojde k poklesu, obvykle roste dolar. Nárůst nezaměstnanosti je z pochopitelných důvodů negativní zprávou pro ekonomiku. Data k celkové nezaměstnanosti se zveřejňují jednou měsíčně (většinou první pátek v měsíci).
Hodinová mzda (Average Hourly Earnings)
Míra růstu mezd je velmi důležitá pro inflaci. Vyšší mzdy mohou zvyšovat inflační tlaky, a to podporuje růst úrokových sazeb. Naopak slabý růst mezd může naznačovat to, že dochází k oslabení spotřebitelské poptávky. I tato data jsou zveřejňována jednou měsíčně, spolu s celkovou nezaměstností. Investoři sledují jak meziroční, tak i meziměsíční srovnání (to má vyšší váhu).
Nonfarm Payrolls (NFP)
Asi nejdůležitější report zaměstnanosti v USA. Udává počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor. Silná čísla podporují dolar a většinou také akcie, zatímco slabá data mohou způsobit jejich propad. I tento report je zveřejněn spolu s celkovou nezaměstnaností a hodinovou mzdou.
ADP Nonfarm Payrolls
Soukromý report od společnosti ADP zveřejněný dva dny před NFP. Často naznačuje trend, ale nemusí přesně odpovídat oficiálním vládním statistikám. Mnohdy se však také liší výrazněji od oficiálních dat. I tento report však může způsobit výrazné pohyby na trzích, pokud je kladen větší důraz na trh práce.
JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey)
Ukazuje počet otevřených pracovních míst v ekonomice. Vysoká čísla znamenají silnou poptávku po pracovní síle a mohou podpořit růst dolaru. Je zveřejňován také jednou měsíčně, většinou v úterý před zveřejněním dat k trhu práce.
Jobless Claims
Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Čím nižší číslo, tím silnější trh práce. Je to jeden z nejčastěji sledovaných předstihových indikátorů. Tato data jsou zveřejněna každý čtvrtek. Ve srovnání s daty zmíněnými výše má však nižší váhu. Extrémní čísla nad nebo pod odhady však také mohou způsobit volatilitu.
Co obchodovat během vyhlašování dat z trhu práce?
Pokud se chystáš obchodovat data z trhu práce, pátek bude tvůj den. Právě na konci pracovního týdne totiž dochází ke zveřejnění hned 3 fundamentů – celkové nezaměstnanosti, NFP a hodinové mzdy. Jenže jaké trhy tato data ovlivňují?
Americký dolar (USD)
Tady je to celkem jednoduché – čím silnější trh práce, tím silnější dolar. Nezaměstnanost a hodinová mzda v USA totiž ovlivňuje měnovou politiku Fedu. Silnější než očekávaný trh práce totiž zvyšuje pravděpodobnost růstu sazeb a vyšší sazby – silnější dolar. Naopak slabší trh práce může dolar oslabit.
Dluhopisové výnosy (US10Y, US02Y)
Velmi silný trh práce znamená vyšší očekávání růstu inflace a potažmo úrokových sazeb, což tlačí výnosy dluhopisů nahoru. Například prudký růst výnosů 10letých amerických dluhopisů často negativně ovlivňuje akciový trh a zlato.
Akciové indexy (S&P 500, Nasdaq, Dow Jones)
Když jde o trh práce, tak mohou mít akcie smíšenou reakci. Silný trh práce znamená růst ekonomiky, což je pro akcie pozitivní. Pokud ale trh práce roste až příliš, tak může inflace narůst mimo kontrolu a centrální banka začne agresivně utahovat měnovou politiku, akcie pak můžou nabrat klesající směr. Vždycky se proto zaměř i na celkový kontext trhu a úroveň inflace.
Zlato (XAU/USD)
Asi víš, že zlato většinou reaguje na dolar opačným způsobem. Takže pokud má silný trh práce pozitivní vliv na cenu dolaru, a ta roste, u zlata to bývá přesně naopak. Pokud centrální banka začne agresivně zvyšovat sazby, zlato může klesat kvůli rostoucím výnosům dluhopisů a silnějšímu USD. Není to jen tak. Proto doporučujeme přečíst článek, který ti poradí, které instrumenty a indexy musíš sledovat při obchodování zlata.
Jak obchodovat data k trhu práce?
Příprava před zveřejněním
- Sleduj očekávání analytiků (např. na Investing.com).
- Podívej se na poslední reakce trhů na data trhu práce.
- Zkus si vyhodnotit celkový aktuální sentiment na sledovaném trhu (identifikace tržního trendu může pomoct).
- Zodpověz si otázky k inflaci – je nyní příliš vysoká? Je mimo kontrolu? Efekty trhu práce pak mohou být u akciových trhů opačné než je logické.
Reakce na zveřejnění
- Pokud trh práce překoná očekávání, domácí měna obvykle posílí, akcie mohou růst i klesat v závislosti na aktuálním prostředí. Pokud je inflace příliš nízká, tak silný trh práce pomůže s jejím růstem na cíl centrální banky. To je pozitivní pro akciové trhy. Pokud je inflace příliš vysoká a centrální banka se aktuálně snaží její úroveň srazit, pak nemusí být příliš silný trh práce pro akcie pozitivní.
- Příliš velké oslabení trhu práce pak může být negativní pro dolar i akcie. Může se pak zdát, že v dané ekonomice nastává recese. Na trzích tak může zavládnout šok.
Risk management
- Data k trhu práce často způsobují extrémní volatilitu. Stop-loss je v tomto případě tvůj nejlepší kamarád. Vždycky také počkej na potvrzení pohybu před vstupem do obchodu.
Jak vypadá obchodování dat z trhu práce v praxi
Jako příklad efektu dat z trhu práce jsme si vybrali extrémní situaci. Ta nastala na trhu po oznámení dat trhu práce v USA 2.8.2024. Jen pro kontext – v té době USA sužovala poměrně vysoká inflace, kterou se Fed snažil již několik měsíců srazit. K tomu využil výrazného zvýšení úrokových sazeb. Fed si tak mohl přát, aby trh práce postupně oslaboval. Protože by to vedlo ke snížení tlaků na inflaci. Až tak výrazné oslabení, které přišlo na začátku sprna, si ale Fed určitě nepřál.
V tabulce výše vidíš změť dat k trhu práce. Pojďme si ale odfiltrovat jen to opravdu důležité – celková nezaměstnanost, nonfarm payrolls a hodinová mzda. Všechna data výrazně zaostala za předpoklady – hodinová mzda poklesla více než se čekalo, NFP vyšla výrazně pod odhady a celková nezaměstnanost vyšla výrazně nad očekáváním. Na první pohled se tak jedná o výrazné oslabení trhu práce. Fed by tím pádem měl bouchat šampaňské, ne? Tak obrovské oslabení trhu práce však dalo inflaci na vedlejší kolej a trh se začal obávat o recesi. Jaké tak byly efekty na trhy? Jasně se obchodníkům nabízel USD a americké státní dluhopisy.
Dolar skokově oslabil na téměř všech měnových párech. Očekávali jsme totiž brzké snížení úrokových sazeb v USA. U amerických 10letých bondů pak došlo k obrovskému poklesu výnosu a růstu ceny, což je na grafu níže. U akciových trhů jsme mohli očekávat velkou korekci, která také nastala.